Klíčem je nepřetržité vzdělávání a rozšiřování znalostí, nejen v oblasti účetnictví, říká Pěva Čouková, ÚČETNÍ OSOBNOST ROKU 2023

Přinášíme vám rozhovor s paní Pěvou Čoukovou, který byl připraven Komorou certifikovaných účetních a publikován v Bulletinu Komory certifikovaných účetních č. 1/2024 (s. 63). 

A hned se mi nabízí první otázka. Jak jste se k účasti v soutěži dostala, co pro Vás ta účast znamenala, co pro Vás znamená tento finální úspěch?

Byla jsem nominována a rozhodla jsem se nominaci přijmout. Jen krátce jsem váhala. Tento úspěch být ÚČETNÍ OSOBNOSTÍ ROKU 2023 mě velmi potěšil a doslova dojal. Nečekala jsem to a vnímám to jako významné ocenění mojí celoživotní práce širokou veřejností a moc si ho vážím.

Úspěch! Co je to úspěch? Pro každého něco jiného. Pro mne má mnoho forem, tou nejsilnější z nich je jednoznačně ta, že můžu pomáhat Vám! A být prospěšná v tom, co umím.

Nedá mi, abych se nezeptal, jak jste se vlastně k účetní profesi dostala, co Vás k ní přivedlo?

Po střední škole jsem nastoupila na pozici mzdové účetní a nesmírně mě to začalo bavit. Postupně jsem prošla všemi pozicemi na účtárně a pochopila mnoho souvislostí. Z té doby mám blízký vztah k nedokončené výrobě, zakázkám, kontrolám. Miluji systémy se zpětnou vazbou, a v účetnictví jich máme opravdu hodně. Také moje maminka byla mzdová účetní.

Asi zbytečná otázka, ale třeba odpověď překvapí – co považujete za svůj největší profesní úspěch?

Bezpochyby vytvoření komunity účetních a daňařů kolem Účetního Portálu. Mám možnost pomáhat zlepšovat svět účetní profese, nejen na odborné úrovni. Poskytovat podporu a sílu, ukázat, že jsme profese, která umí pomáhat podnikatelům a může být velmi dobře ohodnocená. Každý může přispět ke zlepšení, ale někdy chybí odvaha. Stačí jen malý impuls a věci se rozjedou.

Podívejme se malinko na Vaše podnikání – jak se stalo, že vznikl Účetní Portál?

Měla jsem spousty materiálů z přednášek, tabulek, přehledů, příkladů. Inspirací mi byla paní účetní z jedné auditorské zakázky, která mi naznačila, jak užitečné by bylo sdílet tyto materiály veřejně. A právě tento nápad se stal semínkem, z kterého vše začalo růst. Ten koncept mě úplně pohltil. Začátky nebyly lehké, ale našla jsem podporu u své účetní a daňové firmy Oswald, která mě od té doby stojí po boku u všech mých kroků. Jako ekonom jsem se vydala za svými nápady s odvahou, ignorujíc finanční důsledky. Kdybych předem počítala náklady a výnosy každého projektu, většina mých nápadů by nikdy neuzřela světlo světa.

To, co zajímá všechny, jak jste na tom s časem a co děláte proto, abyste udržela i čas, jak se říká „pro sebe“. Máte nějaké tipy na to, jak s časem pracovat? Co Vám funguje?

Co se týče času a jeho správy, moje tajemství spočívá v systematickém přístupu: pravidelně vstávám, cvičím, medituji. Tato rutina je mým základem. Jakmile si stanovím cíl dělat něco dvakrát týdně, obvykle to skončí neúspěchem. Práce se systémem na denní bázi mi nejvíce vyhovuje. A také miluji cestování.

Pojďme se podívat do budoucnosti, kde vidíte účetní profesi za 5 let, 10 let. Co si myslíte, že se na ní změní a co by měli účetní udělat, aby byli připravení?

Pokud jde o budoucnost účetní profese, věřím, že klasické účtování dokladů, jak ho známe dnes, se v následujících letech zásadně promění. Očekávám, že účetní role se bude stále více zaměřovat na odborné znalosti a strategické poradenství. Jednotné faktury a bankovní výpisy, snadné vyčítání dokladů přímo do účetních systémů a minimalizace tradičního zaúčtování změní podstatu práce účetních. Důležitá bude schopnost adaptace na nové technologie a online prostředí. Věřím, že byrokracie nezvítězí nad hodnotou, kterou účetní svým klientům přinášejí. Klíčem je nepřetržité vzdělávání a rozšiřování znalostí, nejen v oblasti účetnictví, ale také daních z příjmů a dani z přidané hodnoty.

Rozhovor vedl Jaromír Hrazdira.